top of page

Predavači // Speakers

 

Predstavljamo gostujuće predavače i predavačice, koji će svojim znanjima i iskustvima doprinijeti ostvarenju prvog međunarodnog studentskog etnografskog filmskog festivala, bilo izlaganjem svojih radova ili sudjelovanjem u raspravama!

Arjang Omrani

Rođen u Iranu, 1972.- godine. Posjeduje master degree iz Vizualne i medijske antropologije, sa FU Berlin. Njegovi glavni interesi i koncentracija usmjereni su na razvoj koncepta dijeljenja antropologije, vlasništa i autorstva, te na upotrebu audio-vizualnih medija kao sznažnih sredstava reprezentacije i stvaratelja znanja.

Zrinko Ogresta

Hrvatski scenarist i filmski redatelj, redoviti profesor filmske režije na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti te član Europske filmske akademije sa sjedištem u Berlinu. Ogresta je autor cjelovečernjih igranih filmova intimističko-psihološke orijentacije koji su prikazivani i nagrađivani na uglednim međunarodnim i ovdašnjim festivalima (Venecija, Karlovy Vary, London, Montpellier, Haifa, Denver, Milano, Pula ...). Osobito se ističu nominacija za Europsku filmsku nagradu u kategoriji debitantskog filma za film "Krhotine", najuglednija svjetska televizijska nagrada Prix Italia za film "Isprani" te Srebrni kristalni globus na festivalu u Karlovym Varyma za film "Tu".

dr. sc. Senka Božić - Vrbančić

Doktorica sociokulturne antropologije (Department of Anthropology, University of Auckland, New Zealand, 2004.) Područja njenih interesa su politika identiteta; vizualna kultura, popularna kultura, teorije diskursa i psihoanaliza. Trenutno je zaposlena kao izvanredna profesorica na Odjelu za anglistiku, pri Sveucilištu u Zadru. 2004-2005. bila je koordinatorica i glavna voditeljica projekta "Visual Culture" koji je izveden u Lavovu, Ukrajina, Open Society Institute Europe. Dobitnica je i brojnih nagrada, kao što su: (2004) “The University of Auckland Best Doctoral Thesis Award”; (2002) Award in History (project: Social History of Croats in New Zealand), New Zealand Research Trust. Goverment of New Zealand; (2002) Royal Society of New Zealand, Skinner Award; (1999) New Zealand Federation of University Women Award

dr. sc. Sanja Puljar D'Allessio

Diplomirala je 1994. etnologiju i arheologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistarski rad pod naslovom "Lastovski poklad u filmskom mediju. Metode vizualne antropologije u interpretaciji običajne i filmske realnosti" obranila je 2000. godine, a doktorirala je 2005.-e radom "Lokalizacija globalnoga: interpretacije televizijskih programa u usporednoj perspektivi". Uži stručni interes usmjerila je prema vizualnoj antropologiji: bavi se teorijskom problematikom etnografskog filma i snimanjem filmova. U posljednje istražuje recepciju televizijskog medija u usporednoj perspektivi (u Italiji i Hrvatskoj) slijedeći školu kritičke etnografije medijske publike.

Thomas John

2006-2010 je studirao B.A. iz Kulturne i socijalne antropologiju i B. A. komparativne vjerske znanosti u Münsteru, u Njemačkoj. 2010.godine je počeo Master studij Vizualne i medijske antropologije na FU Berlin. Sudjelovao je na etnografskim filmskim festivalima, napravio nekoliko dokumentarnih filmova i sudjelovao na etnološko interkulturalnom filmskom projektu za mlade. Thomas cijeni mogućnost kombiniranja antropoloških znanja i istraživanja sa stvaranjem vidljivih rezultata reprezentacije, kao što cijeni i praktični aspekt u kombiniranju antropologije s audio-vizualnom umjetnošću i kreativnosti.

dr. sc. Etami Borjan

Magistrirala filmologiju na sveučilištu La Sapienza u Rimu s radom na temu dokumentarnog filma. Doktorirala je filmologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu s temom o etnografskom filmu. Zaposlena je kao viši asistent na istom fakultetu. Održava nastavu iz filmskih kolegija na Odsjeku za talijanistiku i na Doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture. Objavila je znanstvene radove iz područja etnografskog, dokumentarnog, talijanskog, autohtonog i postjugoslavenskog filma na engleskom, talijanskom i hrvatskom jeziku. Objavila je knjigu "Drugi na filmu - etnografski film i autohtono filmsko stvaralaštvo".

bottom of page