Program konferencije G:Rad - od doma do destinacije
Udruga Antropop u suradnji s Odjelom za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru organizira 22. i 23. listopada 2021. godine na Novom kampusu Sveučilišta u Zadru, u predavaoni 125 te Code Hub-u, konferenciju G:Rad – od doma do destinacije.
Cilj konferencije je detektirati procese u javnom prostoru i zajednici te interdisciplinarno promišljati i istraživati transformacije grada Zadra.
Na njoj će sudjelovati 11 izlagača s različitim temama, a cijeli program možete vidjeti na poveznici.
Konferencija G:Rad - od doma do destinacije
je zamišljena kao interdisciplinatrni razgovor kojima se želi kreirati mjesto i prostor za promišljanje i istraživanje grada i njegovih procesa. Konferencija će se provesti u suradnji s Odjelom za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, 22. i 23. listopada 2021. godine kada želimo okupiti stručnjake iz raznih područja društvenih i humanističkih znanosti koji će iznositi rezultate svojih istraživanja i radova na temu grada, a sve s ciljem prezentacija dobrih praksi i iznalaženja mogućih rješenja za neke od problema s kojima se, specifično, grad Zadar suočava. Osim znanstvene zajednice, u konferenciju će biti uključeni i stručnjaci s područja raznih polja umjetničkog stvaralaštva koji se u svojem radu bave promišljanjem grada, javnog prostora i srodnim temama, kao i ostali zainteresirani, kako bi dali jedni drugima nove uvide u različitost praksi i metoda. Umrežavanjem i suradnjom želi se potaknuti povoljna klima za daljnji rad te promišljanje pozitivnih rješenja i promjena u društvu.
Poziv na konferenciju nalazi se na poveznici te u nastavku.
Udruga Antropop i Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru pozivaju vas na interdisciplinarnu konferenciju
G:Rad – od doma do destinacije
Konferencija će se održati 22. i 23. listopada 2021. godine putem platforme Zoom (ili, ukoliko to bude bilo moguće, uživo na Sveučilištu u Zadru)
Poziv
Ubrzane društvene promjene utječu na gradove kao mjesta heterogenih zajednica, mjesta rada i stvaranja, javnog prostora, društveno humanističkih promišljanja i umjetničkih produkcija. Dok su, u svojem početku, gradovi bili centri industrije, pa time rada i proizvodnje, te košnice u kojima je živjelo radništvo, danas su, poglavito oni smješteni uz obalu, lišeni proizvodnje koju zamjenjuju uslužne djelatnosti, i to u najvećoj mjeri, one vezane uz turizam. Promjene koje se uslijed navedenih procesa događaju, poput gentrifikacije grada, napuštanja velikog broja industrijskih pogona ili pretvaranja dijelova nekadašnjih industrijskih prostora u dehumanizirana nova stambena naselja, imaju direktan učinak na gradsko stanovništvo, kvalitetu njihova života, pa i samu funkciju grada.
Zadar je, kao i većina priobalnih gradova, u posljednjih trideset godina prošao kroz brojne transformacije; prije svega društvene, kulturne i ekonomske. One, naravno, nisu specifične samo za Zadar. Međutim, efekti koje polučuju u dodiru sa specifičnostima geografskog smještaja Zadra, njegove duge, bogate i izrazito burne povijesti, kao i strateškog značaja područja na kojem se nalazi, kreiraju procese specifične za ovaj grad i zajednicu koja u njemu živi / preživljava.
Cilj konferencije je detektirati ove procese u prostoru i zajednici, te kreirati prostor za interdisciplinarno promišljanje i istraživanje transformacija grada Zadra. Ono što nas zanima su istraživanja i teorijski radovi, prezentacije dobrih praksi kao i problematiziranje zadarske svakodnevice, sadašnjosti i budućnosti putem znanstvenih i umjetničkih radova.
Konferencija će biti podijeljena u dva dijela, a ovo su neke od tema:
Prvi dio
1. Procesi: turistifikacija i apartmanizacija, gentrifikacija
2. Rad: industrija, turizam, ekonomija i privređivanje
3. Ekologija: zelene površine, gospodarenje otpadom, onečišćenje i prilagodba klimatskim promjenama
Drugi dio
1. Prostor: arhitektura, urbanizam, “prirodni” krajolik, javne površine, kvaliteta života
2. Kultura, umjetnost, baština
3. Sadržaj: sport (profesionalni i amaterski), zabavni sadržaj, turistički sadržaj
Navedene se teme mogu preklapati, a nadamo se da ćete one koje smo mi možda previdjeli, vi dokumentirati i predstaviti kako bi ih zajedno promislili. Pozivamo stručnjake/inje, znanstvenike/ince, studente/ice, umjetnike/ice, aktiviste/ice i sve druge istraživače/ice Zadra da nam pošalju kratke sažetke (naslov, ključne riječi, sažetak, autor/ica i afilijacija) prezentacija, ne veće od 300 riječi do 20. kolovoza 2021. na kontakt grad.misliti.interdisciplinarno@gmail.com
Izlaganja ne bi trebala biti dulja od 15 minuta.
Za sve dodatne informacije molimo da nam se obratite na navedeni kontakt.
Projekt financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Zadarska županija.